Як швидко здати своє житло в найм (оренду)? Поради

.

8 хвилин на читання.

Здача житла в найм (оренду) є одним з найбільш поширених, зручних і вигідних способів отримання додаткового доходу. Однак, перед тим, як здати житло в оренду, власнику слід ретельно вивчити попит і пропозицію ринку нерухомості, продумати всі нюанси орендних зобов’язань і забезпечити «товарний» вигляд орендного житла.

Швидко здати своє житло в найм можна дотримуючись наступних порад:

1. Ремонт.​​​​​​​
Чим кращий зовнішній вигляд має житло, тим дорожче і швидше воно здається. Щонайменше, варто поклеїти нові шпалери, замінити сантехніку, електропроводку і провести генеральне прибирання. Робити дорогий ремонт не завжди має сенс, особливо якщо у вас житло не «еліт» класу. Ці витрати не відшкодують себе.

2. Визначте мінімальний комплект меблів, побутової техніки та посуду.
Мінімальний комплект: холодильник, пральна машинка, ліжко (пріорітетно) або диван, вмонтовані меблі кухні, стіл з стільцями на кухні, плита (краще з духовкою), мікрохвильова піч, велика шафа для одягу, бойлер/колонка, сушарка для білизни (металева).

Бонусний комплект: кондиціонер, посудомийна машинка, прасувальна дошка, телевізор, посуд (сковорода, каструлі, тарілки, чашки, ложки, виделки).

Речі, які не «відбивають» свою вартість: письмові/комп’ютерні/журнальні столи, мультиварка, тостер, м’ясорубка, праска, електричний чайник, килим. Подібні речі швидко виходять з ладу, а також частіше за все вибираються за своїми вподобаннями. Тому скоріше за все, ці речі попросять забрати з житла.

3. Оцініть своє житло.
Тобто визначте, яка орендна плата подібних до вашого житла об’єктів. Ви можете зробити це самостійно у вікні нижче.
Якщо ваше житло на першому, останньому поверсі або кутова у будинку, то можливо необхідно буди зробити знижку у 5-10% від ринкової вартості.
Інші варіанти оцінки житла: звернутися до оціночної компанії за професійною оцінкою, звернутися до агентств нерухомості або проаналізувати оголошення в інтернеті.

​​​4. Визначте свою цільову аудиторію.
Якщо у вас однокімнатна квартира, то шукайте одну або максимум дві особи для проживання. Більше осіб буде викликати більше незручностей, що призведе до швидкого переїзду наймачів. Цільові групи: самотня дівчина, самотній хлопець, хлопець з дівчиною або молоде подружжя без дітей у тривалих стосунках.

Якщо у вас двокімнатна квартира, то шукайте дві особи або дві особи + одна дитина. Цільові групи: два хлопця/дівчини (брати, сестри, друзі, однокурсники), молода родина з однією дитиною.

Якщо у вас трьохкімнатна квартира, то шукайте три особи або дві особи + дві дитини. Цільові групи: три хлопця/дівчини (брати, сестри, друзі, однокурсники), молода родина з однією/двома дитинами (якщо діти різної статі або підлітки).

Визначте для себе, кого ви НЕ шукаєте: студентів, іноземців, будівельників, біженців, осіб з домашніми тваринами або дітьми та ін. Будьте обережними із застосуванням цих пунктів та зважайте на Закон України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні».
Ознайомитись з існуючими стереотипами деяких груп наймачів, ви можете ознайомитись у нашій статті «Як обирати та перевірити порядність наймача (орендаря)».

5. Зробити якісні фотографії (бажано у ширококутному форматі).
Можете навіть і не публікувати ваше оголошення без фотографій. Наймач 10 раз із 10 відкриє оголошення з фотографіями, ніж без них.

Попросіть вашого знайомого, у якого є фотокамера або дорогий телефон зробити для вас фотографії. Вони повинні бути зроблені у сонячну погоду. Відключіть спалах та фокус переднього плану. Зробіть зрозумілий «фотомаршрут» планування житла або додайте до оголошення його технічний план (або знайдіть його в інтернеті чи зробіть креслення самостійно). Фотографії робіть у горизонтальному положенні камери/телефон. Знімки повинні бути рівні, зроблені з кутів (дверей) приміщення або симетричні. Зробіть фотографії кожного приміщення у житлі (коридор, ванна, кухня, всі кімнати, балкон), зазвичай по 2 фотографії на кожне приміщення. В кадрі не повинно бути речей, які ви не плануєте передавати у найм. Сховайте одежу, взуття, іграшки, посуд у шафи. У кадр можна додати квіти або тарілку з фруктами. Перед фотографуванням ванної кімнати опустіть кришку унітазу. Можете сфотографувати ліфт, будинок житла, під’їзд, паркувальні місця, дитячий майданчик та ін..

Ще краще, зробити якісне відео квартири (бажано у ширококутному форматі), завантажити його на YouTube та додати посилання до оголошення. Таким чином ви відсічете осіб, які хочуть «просто подивитись» та зекономите свій час на огляд житла і мінімізуєте кількість телефонних дзвінків.

6. Складіть оголошення.
Орієнтуйте оголошення на цільову аудиторію. Укажіть, яким наймачам надаєте перевагу, наприклад, без шкідливих звичок, дітей, тварин тощо. Напишіть, чи є у вас особливі побажання до мешканців – не палити в приміщенні, не влаштовувати гучні вечірки та інше. Попросіть не дзвонити, якщо вони не відповідають цим критеріям. Не вказуйте у оголошенні неправдиву інформацію.

У оголошенні вкажіть, що житло здається від власника. Напишіть адресу та номер свого будинку (та його координати), кількість кімнат, поверх та поверховість будинку, площу загальну, житлову та кухні, технічний стан житла (ремонт), вид опалення, зовнішнє/внутрішнє утеплення, перелік меблів та побутової техніки, оточення будинку. Якщо ваша аудиторія не місцеві жителі, то опишіть, що знаходить поряд з будинком (супермаркети, торгівельні центри, кафе, розважальні комплекси, парки та ін.). Вкажіть розмір орендної плати, наявність застави, приблизну суму комунальних платежів та умови оплати.

НЕ робіть першою фотографією вашого оголошення ванну кімнату з унітазом!

Запропонуйте надіслати більше фотографій у приватних повідомленнях або вкажіть посилання на Google Диск.
Напишіть чи готові ви співпрацювати з агентствами нерухомості. Якщо ні, то попросіть в оголошенні вас не турбувати.
Вкажіть конкретні години прийому дзвінків, інакше вам будуть дзвонити у будь який час.
Коли складете оголошення, не забудьте перевірити текст на граматичні та друкарські помилки.

7. Розмістить оголошення.
Найпоширеніший ресурс для оголошень – OLX. Але перш ніж публікувати своє оголошення на OLX, надішліть його всім своїм друзям, колегам, знайомим, родичам через соціальні мережі (Viber, WhatsApp, Telegram, Facebook, Instagram). Також, розклейте своє оголошення навколо дому. Можливо у сусідніх будинках живуть наймачі, які хочуть змінити своє поточне житло та їм подобається мікрорайон навколо будинку. Або ваші сусіди порекомендують ваше житло своїм друзям/родичам/знайомим, оскільки хочуть жити ближче один до одного. Почекайте їх відповіді декілька днів і якщо бажаючих найняти ваше помешкання не знайшлось, переходьте до реклами в OLX. Варто зауважити, шо рекомендується уникати здавати житло друзям, родичам, знайомим. Якщо ж погодились на такий варіант, то обов’язково заключати письмовий договір.

Після публікації оголошення очікуйте дзвінків від агентств нерухомості, якщо ви вказали про співпрацю з ними. Кожен день перевіряйте ваше оголошення, на якому воно місці у рубриці з оренди нерухомості. Якщо це НЕ перша та друга сторінка, то видаліть своє оголошення та створіть його ще раз, щоб завжди бути у топі. Якщо через декілька днів-тиждень ви не знайшли наймача, то спробуйте платний варіант оголошення. Якщо і це не допомогло, то ваша ціна орендної плати дуже висока, спробуйте зменшити її.

Якщо ви не бажаєте спілкуватись по телефону з потенційними наймачами, то скористайтесь опитувальними формами безоплатних сервісів Google Forms та Microsoft Forms. Додайте посилання на ці опитувальні форми у своє оголошення та фільтруйте потенційних наймачів за власним бажанням.

8. Сезонність.
Низький попит з середини грудня до середини-кінця січня, травень – червень.
Високий попит з серпня до середини жовтня.

9. Які питання задавати наймачу (орендарю). Як вести переговори по телефону та огляд житла читайте у нашій наступній статті.
Також, можете скористатись послугами агентств нерухомості і вони все це зроблять замість вас. Але майте на увазі, що у деяких з них основна мета – це заселити будь кого у ваше житло та отримати свої комісійні. Усі проблеми з наймачами вам доведеться вирішувати самостійно. Більш зважене рішення щодо користування послугами агентств нерухомості ви можете прийняти після ознайомлення з нашою статтею «Звертатись наймодавцю (орендодавцю) до агентств нерухомості чи ні?».

Це була 2-га стаття із 8-ми, яка призначена для наймодавців (орендодавців).

Інші статті, які призначені для наймодавців (орендодавців):

2. Як швидко здати своє житло в найм (оренду)? Поради. – поточна стаття.