.
4 хвилини на читання.
Загальні відомості.
– Договір найму (оренди) житла – це основний документ підтвердження та регулювання відносин, який захищає права наймача (орендаря) та наймодавця (орендодавця).
– Ви маєте можливість безкоштовно ознайомитись з нашою версією шаблону Договору найму житла (короткостроковий) за цим посиланням. Наш договір містить 10 сторінок.
– Якщо договір підписаний між двома сторонами, які є фізичними особами, то документ називається – Договір найму житла/квартири/будинку/приміщення.
– Якщо одна із сторін юридична особа або ФОП, то документ називається – Договір оренда житла/квартири/будинку/приміщення.
– Наймач = Орендар. Наймодавець = Орендодавець.
– Договір найму (оренди) регулюється главами 58-59 Цивільного кодексу України. Ви не можете вписати в договір, все що вам заманеться, оскільки це порушує права наймача/наймодавця. Він звернеться до суду, а суд визнає такий договір недійсним. Ви ніколи не відшкодуєте завдані збитки, сплату боргу чи неустойки.
– Договір класифікується довгостроковим, якщо його термін більше одного року. Короткостроковим – менше одного року. Довгостроковий договір надає більше прав наймачу, короткостроковий – обмежує деякі права та дію декількох статей Цивільного кодексу України.
– Договір має підписувати тільки власник житла, або всі власники, якщо їх декілька, або представник власників з нотаріально підтвердженою довіреністю (її треба перевірити на дійсність). На здачу житла в найм повинні дати згоду всі власники, а також, якщо власник в шлюбі, то потрібна згода дружини (чоловіка). В іншому випадку вас може виселити другий власник житла.
– Нотаріальне посвідчення договору обов’язкове, якщо мова йде про оренду з подальшим викупом (п. 2 ст. 811 Цивільного кодексу України) або якщо договір укладається на термін від 3 років і більше (ст. 793 Цивільного кодексу України). У всіх інших випадках воно може бути виконано за бажанням однієї зі сторін.
Основні загрози НЕ укладання договору.
Для наймача (орендаря):
– в будь який момент орендодавець може виселити орендаря;
– орендодавець може «підсилити» будь кого до вас у житло;
– орендодавець може в будь який момент підняти орендну плату до будь якої суми;
– чоловік або дружина орендодавця може змусити вас виселитися, оскільки він (вона) не давали нотаріально завірену згоду на оренду житла;
– в будь який момент з’явиться інший власник житла та змусить вас виселитися, оскільки він (вона) не давали згоду на оренду;
– орендодавець зможе заходити у помешкання без вашого дозволу та будь який час і робити там все, що завгодно (наприклад вкрасти ваше майно);
– орендодавець може бути шахраєм, який підробив документи на житло.
Для наймодавця (орендодавця):
– в будь який момент орендар може винести (вкрасти) усі меблі та побутову техніку орендодавця та/або пошкодити житло і ви не доведете, що це зробив саме він;
– несплата орендодавцем податків від оренди карається штрафом (читайте у нашій статті «Як сплачувати податки від здачі в найм (оренду) житла? Онлайн розрахунок»);
– орендар може не платити оренду плату та комунальні платежі;
– орендар може використовувати житло для (не)легального бізнесу (наркотики, проституція, салон краси, офіс, здавати житло в суборенду та ін.);
– орендар може заселити будь яких осіб (друзів, родичів, знайомих і т.п.).
Усі вищевказані та інші пункти повинні бути обговорені та підтверджені у договорі найму (оренди).
Термін (строк) оренди.
Зазначаються в договорі. Якщо спеціальної вказівки немає, договір вважається укладеним на 5 років. Якщо ж мова йде про короткострокову оренду (до 1 року), то деякі положення Глави 59 Цивільного кодексу України не застосовуються до цього документа.
Відповідно до статті 764 Цивільного кодексу України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця договір вважається поновленим на строк, раніше встановлений договором.
Де взяти примірник договору найму (оренди)?
Ви маєте можливість безкоштовно ознайомитись з нашою версією шаблону Договору найму житла (короткостроковий) за цим посиланням. Наш договір містить 10 сторінок.
Не користуйтесь першим знайденим в інтернеті шаблоном. Уважно читайте наданий вам шаблон наймачем/наймодавцем або агентом з нерухомості. Скоріше за все там прописані умови, які корисні саме для сторони, яка його пропонує. Зверніться до юриста за послугою підгодовувати для вас свою версію або перевірити пропонований вам шаблон.
Це була 5-та стаття із 8-ми, яка призначена для наймодавців (орендодавців).
Інші статті, які призначені для наймодавців (орендодавців):
