.
7 хвилин на читання.
Швидко знайти житло для покупки можна дотримуючись наступних порад:
1. Визначте, яке житло ви хочете?
В якому районі повинне бути житло? Який у вас бюджет? Що повинно бути навколо (ваша робота, дитячі садки/школи, розважальні комплекси і т.п.)? Яка кількість кімнат? Який поверх? Яка площа кухні? Яка якість ремонту, меблів? Скільки часу ви готові самостійно шукати житло? Чи є у вас вже юрист по супроводженню угоди?
2. Пошук житла.
Найпростіше шукати житло на найпопулярніших і відвідуваних сайтах. Наприклад, ОЛХ, всіляких сайтах нерухомості, місцевих форумах та відповідних групах соціальних мереж Фейсбук/Інстраграм. Пам’ятайте запитати ваших друзів, родичів, колег, знайомих.
Зазвичай, якщо житло на першому, останньому поверсі або кутова у будинку, то можна вимагати знижку у 5-10% від ринкової вартості.
Інший варіанти пошуку житла – звернутися до агентств нерухомості, але вам необхідно буде заплатити за послугу 1-5% від ринкової вартості (звісно, якщо ви укладали договір про надання послуг).
3. На що звернути уваги під час пошуку житла?
– Зверніть увагу чиї оголошення ви читаєте: власника чи агента з нерухомості.
– Яка якість тексту оголошення та фотографій?
– Яка ціна пропозиції? Якщо дуже дешево порівняно з іншими подібними пропозиціями, то можливо це шахраї або з житлом якісь проблеми;
– Якщо ви зателефонуйте за телефоном і вам повідомлять, що дана конкретна квартира вже здана і запропонують інші варіанти, то скоріш за все такої квартири і не було. Це так звані оголошення-приманки, які розміщуються тільки для того, щоб дістати номер телефону покупця;
– Можете попросити продавця надіслати більше фотографій або відео;
– Дзвоніть у конкретні години прийому дзвінків, якщо вони вказані.
4. Які питання задавати продавцю?
Перед тим як організувати огляд знайденого помешкання, слід у телефонному режимі задати декілька питань продавцю. Вам зразу необхідно «відсіяти» небажаних продавців та не витрачати свій час на огляд житла. Поясніть це продавцю та попередьте, що бажаєте уточнити декілька питань. Якщо ви користуєтесь послугами агентів з нерухомості, то зобов’яжіть їх задавати ці питання перед призначенням дати та часу огляду житла. Посміхайтесь у телефон під час спілкування.
– З ким ви розмовляєте по телефону: власником чи агентом?
– Чи планує продавець користуватись послугами посередників (агентів/юристів)?
– Розпитайте про технічні характеристики житла, які не вказані у оголошенні;
– Чи є перепланування та законні вони?
– На які сторони виходять вікна?
– Яка готовість житла до продажу? Чи всі документи в наявності? Скільки часу необхідно до підготовки?
– Скільки власників житла? Чи згодні вони на продаж житла?
– Чи є прописані діти у житлі?
– Який спосіб розрахунку?
– Хто і як сплачує податки?
Деякі питання доречніше запитувати не по телефону, а під час приватної зустрічі.
Не запитуйте про торг по телефону. У вас буде більше шансів домовитись про це під час приватної зустрічі, після ретельного огляду житла та деяких питань.
Якщо деякі відповіді на питання не вдалось з’ясувати, то обов’язково спитайте їх під час огляду.
Також, можете скористатись послугами агентств нерухомості і вони все це зроблять замість вас. Але майте на увазі, що у деяких з них основна мета – це знайти вам будь яке житло та отримати свої комісійні. Усі проблеми з продавцем вам доведеться вирішувати самостійно. Більш зважене рішення щодо користування послугами агентств нерухомості ви можете прийняти після ознайомлення з нашою статтею «Звертатись покупцю до агентств нерухомості чи ні?».
5. Огляд.
Пам’ятайте про свій вигляд. Охайна зачіска (макіяж), одежа, чисте взуття та приємній запах парфумів. Не запізнюєтесь на зустріч. Якщо запізнюєтесь, то обов’язково попередьте про це продавця та попросіть вибачення. Візьміть з собою бахіли.
Під час огляду:
– Посміхайтеся при знайомстві та напротязі всього візиту;
– Оцініть під’їзд (чистоту, паркувальні місця, дитячий майданчик, ліфт). Можете піднятись до житла пішки, щоб перевірити міжповерхову чистоту;
– Зніміть взуття або надіньте бахіли;
– Зверніть увагу на зовнішній вигляд продавця, його манеру відповідати на запитання та задавати їх;
– Запитайте про сусідів. Хто вони, чим займаються, наскільки галасливі (особливо зверху) та привітні;
– Запитайте чи тепле житло взимку, яка ситуація з опаленням;
– Подивіться на вид з вікон. Запитайте наскільки сонячна у вас сторона будинку, якщо огляд відбувається ввечері;
– Чи присутній шум за вікнами;
– Запитайте про дату останнього ремонту, що було змінено;
– Відповідайте спокійно та зважено на питання продавця. Не слід ображатись на питання;
– Запропонуйте свою візитку;
– Зверніть увагу на: якість ремонту, електропроводку, двері та їх ручки, сантехніку, розетки, вимикачі, люстру, вікна (чи є грибок або отвори), цілісності пломб на лічильниках, звукоізоляцію, сліди підтоплень зверху, неприємні запахи вогкості чи каналізації/вентиляції, роботу замків, наявність мух/тарганів/інших комах;
– Запитайте у продавця питання, які ви не встигли запитати або на які він не відповів під час телефонного інтерв’ю;
– Не показуйте свій ентузіазм продавцю, якщо вам дуже сподобалось житло. Стримано скажіть йому, що ви приймете рішення через день-два та повідомите йому по телефону;
– Поспілкуйтесь з сусідами (бабусями біля під’їзду), щоб дізнатись більше інформації про власників. Чи вживають вони алкоголь або наркотичні засоби та ін.
Пам’ятайте, що деякі агенти з нерухомості (або власники) можуть обрати той же час (+/- 10 хвилин) для показу житла іншим потенційним покупцям. Так вони намагаються змусити вас скоріше прийняти рішення на їх користь. Але скоріше за все, це «підставні особи» (родичі, друзі, колеги).
Це була 1-ша стаття із 4-ох, яка призначена для покупців житла.
Інші статті, які призначені для покупців:

